Holandia 1975 bb

Polacy w Pucharze Intertoto (10) – 1963/64 (cz. 4)

SSA58090Jak informował Sport, to był bardzo dobry weekend dla polskich drużyn w Pucharze Intertoto, które odnosły trzy zwycięstwa i zanotowały jeden remis. 

Sport napisał, że Zagłębie Sosnowiec stoi przed dużą szansą awansu do następnej rundy, jednak musi teraz wygrać dwa mecze na Stadionie Ludowym, a w ostatniej kolejce zwyciężyć na wyjeździe piłkarzy z Mostaru. Łatwo mówić, trudniej zrealizować, tym bardziej, że do Sosnowca przyjeżdża zwycięzca Pucharu Rappana, Inter Bratysława, który po trzech kolejkach jest liderem z pięcioma punktami (dwa zwycięstwa i remis). Przypomnijmy, że w pierwszym meczu w Bratysławie drużyna gospodarzy naszpikowana rosłymi reprezentantami Czechosłowacji (medalistami mistrzostw świata) wygrała 1-0 po golu strzelonym na 30 sekund przed końcowym gwizdkiem sędziego! – „Mam wrażenie, że jeśli nasza obrona potrafi grać w pełnej koncentracji przez 90 minut, a atak będzie strzelał skuteczniej niż w Bratysławie, powinniśmy wygrać” – mówił przed spotkaniem Teodor Wieczorek. Tym razem trener mógł wystawić najmocniejszy skład łącznie z Jerzym Pielokiem i Andrzejem Jarosikiem, którzy powrócili do drużyny.

Podstawowym celem sosnowiczan było powstrzymanie najlepszego zawodnika gości Adolfa Scherera. Z tego zadania w pełni wywiązał się najlepszy defensor Zagłębia Roman Bazan, który wygrywał niemal wszystkie pojedynki. Pozostali zawodnicy również zasłużyli na słowa pochwały.

Obie drużyny rozpoczęły spotkanie z dużą ostrożnością z obawy przed utratą bramki. Dopiero w 27 min. pierwszą ofensywną akcję przeprowadziło Zagłębie, Ryszard Krawiarz oddał mocny strzał, ale piłka trafiła tylko w słupek. Jednak cztery minuty później Krawiarz rozegrał akcję z Józefem Gałeczką, po której prawoskrzydłowy został podcięty w polu karnym przez doświadczonego Jiříego Tichego. Polski arbiter bez namysłu wskazał na rzut karny! Jedenastkę pewnie egzekwował Ryszard Krawiarz.

Po przerwie Inter wyszedł na boisko z postanowieniem strzelenia przynajmniej wyrównującego gola. W 49 min. prawoskrzydłowy Michal Medvid trafił w poprzeczkę. Słowacy dominowali na boisku, ale szczęśliwie bronił Witold Szyguła. – „Do ostatniej minuty nie byłem pewny zwycięstwa, Slovan to naprawdę dobry zespół. Niezmiernie cieszę się z sukcesu, który oceniam jako najwyższy w naszej dotychczasowej karierze. Wszyscy moi zawodnicy zagrali ambitnie, a Bazan popisowo” – powiedział Teodor Wieczorek dla Przeglądu Sportowego.  

Drużynę wicemistrza Polski - Ruch Chorzów czekało najłatwiejsze zadanie, bo mierzył się z Hansą Rostock, która na wyjazdach rzadko osiągała dobre wyniki. W zespole Ruchu zaszło kilka zmian, m.in. do składu powrócili Zygmunt Pieda i utalentowany junior Zygmunt Maszczyk, który wznowił treningi po odbytej kontuzji. Przyszły brązowy medalista mistrzostw świata grał jednak bojaźliwie i po przerwie został zmieniony przez Bernarda Bema.

Dominacja Ruchu Chorzów na Stadionie Śląskim nie podlegała dyskusji, a wynik 1-3 był najniższym wymiarem kary jaki mógł spotkać zespół NRD. Niestety, to był kolejny mecz, gdzie zawiodła dyspozycja strzelecka piłkarzy niebieskich. 15-tysięczna widownia na pierwszą bramkę czekała do 23 min. Eugeniusz Lerch zdecydował się na silny strzał z odległości 16 m, bramkarz Jürgen Heinsch przepuścił piłkę między nogami! 10 minut później Kazimierz Polok podwyższył wynik na 2-0. Tuż po przerwie powinno być 3-0, ale z odległości kilku metrów Eugeniusz Lerch nie trafił do pustej bramki. Publiczność ogarnęła konsternacja, kiedy Werner Drews strzelił kontaktową bramkę dla Hansy. Podopieczni węgierskiego szkoleniowca Sandora Tatraia jednak konsekwentnie realizowali swój plan, w efekcie w 75 min. Alojzy Gasz uzyskał najpiękniejszą bramkę spotkania. 

Bardzo miłą niespodziankę sprawiła Odra Opole, który zwyciężyła silną jedenastkę Hajduka Split, tym samym zrewanżowała się za porażkę sprzed tygodnia. Niestety dziennikarze przedstawiają ten mecz w bardzo złym świetle. – „Niestety, miałem rację, pisząc przed meczem, że jeśli piłkarze nie dopiszą, to pocieszą nas popisy wokalne. Odra wygrała, mogła nawet zdobyć drugą bramkę, kiedy sędzia podyktował rzut karny. Wygrała zasłużenie, ale to co działo się na boisku Skry nie było propagandą ani piłkarstwa, ani sportu” – pisał Tadeusz Maliszewski w  Sporcie. Co zatem wydarzyło się w Warszawie? Obie drużyny dopuściły się brutalnej gry i niesportowych zachowań. Polski arbiter Edward Budaj z Warszawy nie radził z krnąbrnymi zawodnikami, nie potrafił ostudzić zawodników ze zbyt dużym temperamentem, podejmował decyzje, które wręcz rozwścieczały niektórych z nich. W 78 min. za brzydki faul z boiska został wyrzucony obrońca gości Ivan Bego, który miał już wcześniej napomnienie. Kiedy w 82 min. sędzia podyktował rzut karny dla Odry, bramkarz gości Lukša Poklepović nie wytrzymał nerwowo, podszedł do piłki ustawionej na jedenastym metrze i wykopał ją daleko w trybuny. Do akcji wkroczył… kapitan Miroslav Brkljača, który wyręczając sędziego, ostrym gestem wyrzucił swojego kolegę z boiska! Za tą decyzję kibice nagrodzili kapitana gorącymi oklaskami. Miejsce w bramce zajął obrońca Fernando Colnago. Jego debiut między słupkami wypadł okazale, gdyż zdołał obronić karnego! Przy tym strzale źle zachował się Engelbert Jarek, który skierował piłkę wprost na rosłego zawodnika gości.

Przegląd Sportowy napisał, że gra obu drużyn nie wzbudziła zachwytu kibiców zgromadzonych na boisku Skry Warszawy. Dopiero po przerwie padła jedyna bramka w meczu. – „Zaskakujący strzał Jarka, z 25 metrów był nie do obrony; piłka szybując górą siadła po prostu w samym okienku do siatki Poklepovicia, kiedy on i wszyscy zawodnicy sądzili, że wyjdzie w aut ponad poprzeczkę” – relacjonował PS. Pomimo, że goście kończyli mecz w dziewiątkę, to Polacy nie potrafili strzelić więcej goli i dosyć szczęśliwie dowieźli rezultat 1-0.

Dla Polonii Bytom, która jako jedyna z polskiego kwartetu grała na wyjeździe, był to mecz o wszystko, bowiem tylko zwycięstwo pozwalało zachować szansę na wyjście z grupy. Mecz z Vorwärts Berlin był niemal „kopią” spotkania sprzed tygodnia. Znakomity niemiecki bramkarz Gerhard Weiß niemal przez całe spotkanie skutecznie bronił dostępu do swojej świątyni. – „Kiedy wydawało się, że jego konto pozostanie czyste, Liberda po otrzymaniu idealnego podania od Jóźwiaka zmusił Weissa do kapitulacji. Był to tylko akt sprawiedliwości, ponieważ polscy piłkarze nie byli od swego przeciwnika na pewno gorsi, demonstrując znacznie lepszą formę niż w pierwszym pojedynku obu zespołów” – pisał Sport. Dziennikarze opisują, że mecz stał na wysokim poziomie, gra była żywa i ciekawa. Do przerwy utrzymywał się wynik bezbramkowy dzięki dobrej postawie Edwarda Szymkowiaka. Tydzień temu bramkarz był odpowiedzialny za utracone gole, natomiast w rewanżu obronił wiele celnych strzałów gospodarzy. W 46 min. nastąpił jednak moment nieuwagi, akcję zainicjował Jürgen Großheim, który wymieniał piłkę z Otto Fräßdorfem, a ten pozostawiony bez opieki skierował głową piłkę do bramki Szymkowiaka. Kiedy wydawało się, że mecz zakończy się zwycięstwem gospodarzy, najlepszy napastnik na boisku Jan Liberda zdołał doprowadzić do remisu.

Puchar Intertoto 1963/64

Uczestnicy:

Grupy „A”:

Belgia: K.A.A. Gent, Lierse SK, Royal Antwerp, Standard Liege

Francja: FC Rouen, Nimes Olympique, Toulouse FC, UA Sedan-Torcy

Szwajcaria: FC Zurych, La Chaux-de-Fonds, Lusanne Sports, Young Boys Berno

Włochy: AC Fiorentina, AC Venezia, FC Modena, Sampdoria Genua

 

Grupy „B”:

Austria: 1.Schwechater SC, First Vienna, Rapid Wiedeń, Wiener AC, Wiener Sport-Club

Holandia: Ajax Amsterdam, PSV Eindhoven, Sparta Rotterdam, Twente Enschede

Niemcy: Bayern Monachium, FK Pirmasens, VfR Neümunster, Tasmania Berlin

Szwecja: Djurgårdens Sztokholm, IFK Göteborg, IFK Norrköping, Örgryte Göteborg

 

Grupy „C”:

Czechosłowacja: Inter Bratysława, Jednota Trenczyn, Slovan Bratysława, SK Kladno

Jugosławia: Crvena Zvezda Belgrad, Hajduk Split, OFK Belgrad, Velež Mostar

NRD: FSV Zwickau, Hansa Rostock, SC Motor Jena, Vorwärts Berlin

Polska: Odra Opole, Polonia Bytom, Ruch Chorzów, Zagłębie Sosnowiec

4. runda

 

13.07.1963, Sosnowiec (Stadion Ludowy):

Zagłębie Sosnowiec – Inter Bratysława 1:0 (1:0)

1:0 – Ryszard Krawiarz (31 karny)

Sędziował: Ryszard Banasiuk (Katowice)

Widzów: 15 000

Zagłębie: Witold Szyguła – Franciszek Skiba, Roman Bazan, Włodzimierz Śpiewak – Jerzy Pielok, Witold Majewski (kapitan) – Józef Gałeczka, Ryszard Krawiarz, Rajnhold Kosider, Zbigniew Myga, Andrzej Jarosik. Trener: Teodor WIECZOREK (Polska)

Inter: Peter Fülle – Gustav Mráz, Jiří Tichý, Vladimir Weiss – Štefan Matlák, Titus Bubernik – Michal Medvid, Adolf Scherer, Eduard Gáborik (Kazimir Gajdoš), Ladislav Kačáni, Milan Dolinský. Trener: František SKYVA (Słowacja)

 

13.07.1963, Chorzów (Stadion Śląski):

Ruch Chorzów – Hansa Rostock 3:1 (2:0)

1:0 – Eugeniusz Faber (23), 2:0 – Kazimierz Polok (33), 2:1 – Werner Drews (66), 3:1 – Alojzy Gasz (75)

Sędziował: Grzegorz Prącik (Polska)

Widzów: 15 000

Ruch: Henryk Pietrek – Eugeniusz Pohl, Józef Janduda, Alojzy Łysko – Antoni Nieroba, Zygmunt Pieda – Kazimierz Polok, Eugeniusz Lerch, Zygmunt Maszczyk (46. Bernard Bem), Alojzy Gasz, Eugeniusz Faber. Trener: Sandor TATRAI (Węgry)

Hansa: Jürgen Heinsch – Gerd Sackritz, Kurt Zapf (Manfred Rump), Helmut Hergesell – Dieter Wruck, Klaus-Dieter Seehaus – Wolfgang Barthels, Günter Madeja, Gerd Kostmann, Kurt Habermann, Werner Drews. Trener: Walter FRITZSCH (Niemcy)

 

13.07.1963, Warszawa (stadion Skry):

Odra Opole – Hajduk Split 1:0 (0:0)

1:0 – Engelbert Jarek (49)

Sędziował: Edward Budaj (Polska)

Widzów: 10 000

Czerwona kartka: Bego (78), Poklepović (82)

Odra: Konrad Kornek – Henryk Szczepański, Henryk Brejza, Wiesław Łucyszyn – Zygfryd Blaut, Alojzy Więcek – Zygmunt Droździok, Engelbert Jarek, Norbert Gajda, Adam Bonia, Zbigniew Bania (Ryszard Wrzos). Trener: Artur WOŹNIAK (Polska)

Hajduk: Lukša Poklepović – Ivo Bego, Ante Žaja, Ferante Colnago – Siniša Fulgosi, Miroslav Brkljača (kapitan) – Ivica Hlevnjak, Pavle Garov (Petar Radišić), Ante Grgić, Veljko Zuber, Zlatko Radovniković. Trener: Lenko GRČIĆ (Chorwacja)

Uwaga! Za niesportowe zachowanie w 76 min. z boiska został wyrzucony bramkarz Lukša Poklepović. Jego miesjce w bramce zajął Ferante Colnago.

 

14.07.1963, Berlin (stadion im. Waltera Ulbrichta, NRD):

Vorwärts Berlin – Polonia Bytom 1:1 (0:0)

1:0 – Otto Fräßdorf (46), 1:1 – Jan Liberda (86)

Sędziował: Friedrich Kopcke (Niemcy)

Widzów: 4 000

Vorwärts: Gerhard Weiß – Peter Kalinke, Hans-Georg Kiupel, Hans-Dieter Krampe – Manfred Müller, Günter Schmahl – Günther Wirth (46. Heinz Steinborn), Horst Kohle, Gerhard Vogt, Otto Fräßdorf, Jürgen Großheim. Trener: Kurt FRITZSCHE (Niemcy)

Polonia: Edward Szymkowiak – Ginter Dymarczyk, Joachim Pierzyna, Józef Wieczorek – Paweł Orzechowski, Ryszard Grzegorczyk – Gerard Lukoszczyk, Jan Banaś (46. Wilhelm Pilot), Norbert Pogrzeba, Jan Liberda, Jerzy Jóźwiak. Trener: Hubert SKOLIK (Polska)

 

Wyniki:

Grupa A1

02.06.1963: AC Fiorentina – UA Sedan-Torcy 5:4

06.06.1963: Standard Liege – UA Sedan-Torcy 2:0

06.06.1963: FC Zurych – AC Fiorentina 1:1

09.06.1963: UA Sedan-Torcy – AC Fiorentina 2:0

09.06.1963: Standard Liege – FC Zurych 2:0

23.06.1963: AC Fiorentina – Standard Liege 0:1

23.06.1963: UA Sedan-Torcy – FC Zurych 1:1

26.06.1963: FC Zurych – Standard Liege 2:2

30.06.1963: UA Sedan-Torcy – Standard Liege 2:2

30.06.1963: AC Fiorentina – FC Zurych 1:0

07.07.1963: FC Zurych – UA Sedan-Torcy 7:0

Grupa A2

02.06.1963: Sampdoria Genua – Nimes Olympique 0:2

05.06.1963: Antwerp FC – Sampdoria Genua 0:1

09.06.1963: Nimes Olympique – Sampdoria Genua 1:1

09.06.1963: Antwerp FC – Lausanne-Sports 5:1

19.06.1963: Antwerp FC – Nimes Olympique 3:1

19.06.1963: Lausanne-Sports – Sampdoria Genua 0:1

23.06.1963: Sampdoria Genua – Antwerp FC 5:0

23.06.1963: Lausanne-Sports – Nimes Olympique 0:1

26.06.1963: Lausanne-Sports – Antwerp FC 4:2

30.06.1963: Nimes Olympique – Antwerp FC 3:2

30.06.1963: Sampdoria Genua – Lausanne-Sports 5:0

07.07.1963: Nimes Olympique – Lausanne-Sports 5:1

Grupa A3

02.06.1963: FC Modena – Toulouse FC 2:0

05.06.1963: K.A.A Gent – Young Boys Berno 2:0

09.06.1963: Toulouse FC – FC Modena 3:0

16.06.1963: K.A.A Gent – Toulouse FC 2:1

19.06.1963: Young Boys Berno – FC Modena 1:2

23.06.1963: FC Modena – K.A.A Gent 1:1

23.06.1963: Toulouse FC – Young Boys Berno 3:1

26.06.1963: K.A.A Gent – Young Boys Berno 2:0

30.06.1963: Toulouse FC – K.A.A Gent 5:3

30.06.1963: FC Modena – Young Boys Berno 3:1

03.07.1963: Young Boys Berno – K.A.A Gent 2:2

07.07.1963: Young Boys Berno – Toulouse FC 3:2

Grupa A4

02.06.1963: AC Venezia – FC Rouen 3:1

05.06.1963: Lierse SK – AC Venezia 1:0

09.06.1963: FC Rouen – AC Venezia 2:1

09.06.1963: Lierse SK – La Chaux-de-Fonds 2:1

15.06.1963: Lierse SK – FC Rouen 3:2

19.06.1963: La Chaux-de-Fonds – AC Venezia 2:2

23.06.1963: AC Venezia – Liuerse SK 2:0

23.06.1963: La Chaux-de-Fonds – FC Rouen 3:7

26.06.1963: La Chaux-de-Fonds – Lierse SK 1:1

29.06.1963: FC Rouen – Lierse SK 2:0

30.06.1963: AC Venezia – La Chaux-de-Fonds 2:1

07.07.1963: FC Roun – La Chaux-de-Fonds 4:3

Grupa B1

23.06.1963: VfR Neümunster – PSV Eindhoven 0:1

23.06.1963: Djurgårdens Sztokholm – Rapid Wiedeń 0:3

30.06.1963: Rapid Wiedeń – VfR Neümunster 4:1

30.06.1963: PSV Eindhoven – Djurgårdens Sztokholm 2:0

06.07.1963: Rapid Wiedeń – PSV Eindhoven 5:2

07.07.1963: VfR Neümunster – Djurgårdens Sztokholm 2:1

13.07.1963: VfR Neümunster – Rapid Wiedeń 1:0

14.07.1963: Djurgårdens Sztokholm – PSV Eindhoven 0:1

Grupa B2

23.06.1963: IFK Göteborg – Sparta Rotterdam 3:4

23.06.1963: First Vienna – Bayern Monachium 2:2

30.06.1963: Sparta Rotterdam – First Vienna 5:1

30.06.1963: Bayern Monachium – IFK Göteborg 2:2

06.07.1963: Bayern Monachium – Sparta Rotterdam 6:0

07.07.1963: IFK Göteborg – First Vienna 1:5

13.07.1963: Sparta Rotterdam – Bayern Monachium 1:2

13.07.1963: First Vienna – IFK Göteborg 1:0

Grupa B3

23.06.1963: FK Pirmasens – Örgryte Göteborg 5:1

23.06.1963: Twente Enschede – Wiener AC 0:1
30.06.1963: Wiener AC – FK Pirmasens 3:0

30.06.1963: Örgryte Göteborg – Twente Enschede 2:0

07.07.1963: Twente Enschede – FK Pirmasens 2:1

07.07.1963: Wiener AC – Örgryte Göteborg 1:1

13.07.1963: FK Pirmasens – Twente Enschede 8:0

14.07.1963: Örgryte Göteborg – Wiener AC 3:0

Grupa B4

23.06.1963: Tasmania Berlin – IFK Norrköping 3:3

23.06.1963: Ajax Amsterdam – 1.Schwechater SC 4:2

30.06.1963: Ajax Amsterdam – Tasmania Berlin 5:1

30.06.1963: 1.Schwechater SC – IFK Norrköping 1:2

06.07.1963: Tasmania Berlin – 1.Schwechater SC 4:2

07.07.1963: IFK Norrköping – Ajax Amsterdam 1:4

13.07.1963: 1.Schwechater SC – Tasmania Berlin 1:1

14.07.1963: Ajax Amsterdam – IFK Norrköping 0:1

Grupa C1

23.06.1963: Motor Jena – Zagłębie Sosnowiec 2:0

23.06.1963: Velež Mostar – Inter Bratysława 1:1

30.06.1963: Zagłębie Sosnowiec – Velež Mostar 4:1

30.06.1963: Inter Bratysława – Motor Jena 2:1

07.07.1963: Inter Bratysława – Zagłębie Sosnowiec 1:0

07.07.1963: Motor Jena – Velež Mostar 0:1

13.07.1963: Zagłębie Sosnowiec – Inter Bratysława 1:0

14.07.1963: Velež Mostar – Motor Jedna 1:0

Grupa C1                                                                                                            

MSC

DRUŻYNA

M

Z

R

P

PKT

BR

1

Inter Bratysława

4

2

1

1

5

4-3

2

Velež Mostar

4

2

1

1

5

4-5

3

Zagłębie Sosnowiec

4

2

0

2

4

5-4

4

Motor Jena

4

1

0

3

2

3-4

Grupa C2

23.06.1963: OFK Belgrad – Ruch Chorzów 2:1

23.06.1963: Slovan Bratysława – Hansa Rostock 1:1

30.06.1963: Ruch Chorzów – Slovan Bratysława 3:0

30.06.1963: Hansa Rostock – OFK Belgrad 1:1

06.07.1963: OFK Belgrad – Slovan Bratysława 2:2

07.07.1963: Hansa Rostock – Ruch Chorzów 1:1

13.07.1963: Ruch Chorzów – Hansa Rostock 3:1

13.07.1963: Slovan Bratysława – OFK Belgrad 4:0

Grupa C2                                                                                                                  

MSC

DRUŻYNA

M

Z

R

P

PKT

BR

1

Ruch Chorzów

4

2

1

1

5

8-4

2

OFK Belgrad

4

1

2

1

4

5-8

3

Slovan Bratysława

4

1

2

1

4

6-5

4

Hansa Rostock

4

0

3

1

3

4-6

Grupa C3

23.06.1963: Polonia Bytom – Jednota Trenczyn 2:2

23.06.1963: Vorwärts Berlin – Crvena Zvezda Belgrad 2:2

30.06.1963: Crvena Zvezda Belgrad – Polonia Bytom 4:3

30.06.1963: Jednota Trenczyn – Vorwärts Berlin 2:1

07.07.1963: Polonia Bytom – Vorwärts Berlin 2:2

07.07.1963: Jednota Trenczyn – Crvena Zvezda Belgrad 2:1

13.07.1963: Crvena Zvezda Belgrad – Jednota Trenczyn 5:1

14.07.1963: Vorwärts Berlin – Polonia Bytom 1:1

Grupa C3                                                                                                          

MSC

DRUŻYNA

M

Z

R

P

PKT

BR

1

Jednota Trenczyn

4

2

1

1

5

7-9

2

Crvena Zvezda Belgrad

4

2

1

1

5

12-8

3

Polonia Bytom

4

0

3

1

3

8-9

4

Vorwärts Berlin

4

0

3

1

3

6-7

Grupa C4

23.06.1963: SONP Kladno – Odra Opole 1:1

23.06.1963: Motor Zwickau – Hajduk Split 2:3

30.06.1963: Odra Opole – Motor Zwickau 1:0

30.06.1963: SONP Kladno – Hajduk Split 2:0

07.07.1963: Motor Zwickau – SONP Kladno 1:0

07.07.1963: Hajduk Split – Odra Opole 1:0

13.07.1963: Odra Opole – Hajduk Split 1:0

14.07.1963: SONP Kladno – Motor Zwickau 2:1

Grupa C4                                                                                                          

MSC

DRUŻYNA

M

Z

R

P

PKT

BR

1

SONP Kladno

4

2

1

1

5

5-3

2

Odra Opole

4

2

1

1

5

3-2

3

Hajduk Split

4

2

0

2

4

4-5

4

Motor Zwickau

3

1

0

3

2

4-6

SOCIAL MEDIA

Polacy w Pucharze Intertoto (10) – 1963/64 (cz. 4)