Holandia 1975 bb

1996-3-19 Polska U-19 - Rosja U-19 2-0

Jedną z bramek w meczu z Rosją strzelił Grzegorz Bonk - świetny specjalista od wolnych i uderzeń z dystansu. Fot. Irek DorożańskiJedną z bramek w meczu z Rosją strzelił Grzegorz Bonk - świetny specjalista od wolnych i uderzeń z dystansu. Fot. Irek Dorożański

Reprezentacja olimpijska Polski U-19 osiągnęła cenny remis z Włochami 0-0. Jej kolejnym rywalem w drodze na igrzyska „Sydney 2000” była drużyna Rosji. Dwa towarzyskie mecze zostały rozegrane 19 i 21 marca 1996 r. w Elblągu i Malborku. Tymczasowy selekcjoner Andrzej Zamilski korzystał z zawodników urodzonych w 1977 roku, a w składzie miał mistrzów Europy do lat 16 (impreza odbyła się w Turcji w 1993 r.).

Mecz rozegrany na zamrożonej i zaśnieżonej murawie Olimpii Elbląg przyniósł biało-czerwonym łatwe zwycięstwo 2-0, co z pewnością ucieszyło takie osobistości trenerskie jak: Władysław Żmuda, Ryszard Kulesza, Hubert Kostka i Antoni Piechniczek, którzy zasiedli na trybunie dla vipów. Można powiedzieć, że Polacy nawet na moment nie oddali drużynie Rosji inicjatywy na boisku. - „Bardzo pewnie zagrała obrona, lecz najważniejszą robotę wykonali na boisku pomocnicy oraz napastnicy” – pisał Sport.

Historyczną pierwszą bramkę dla tej reprezentacji strzelił Paweł Sobczak z Petrochemii Płock. W 23 min. Łukasz Surma wykonywał rzut wolny z prawej strony boiska. Piłka trafiła pod nogi Sobczaka, który najpierw strzelił w słupek, by chwilę później odbitą piłkę umieścił w bramce Rosjan. Po przerwie młodzieżowcy grali jeszcze lepiej. Cztery minuty po swoim wejściu na plac gry Grzegorz Bonk z Górnika Zabrze popisał się pięknym i skutecznym strzałem z 16 metrów. W kolejnych minutach meczu świetne sytuacje zmarnowali Maciej Terlecki, Grzegorz Król, Marcin Szulik i kilkakrotnie Paweł Sobczak.

Trener Andrzej Zamilski przetestował kilku nowych piłkarzy, aczkolwiek nowicjusze Maciej Michniewicz, Daniel Treściński, Grzegorz Bonk i Grzegorz Król pojawili się na murawie dopiero po przerwie. Jedynie w bramce, zamiast Andrzeja Bledzewskiego, od początku bronił Aleksander Ptak z GKS Bełchatów (nie miał żadnej interwencji w meczu z Rosją!), natomiast defensywa, pomoc i linia ataku była taka sama jak we Włoszech. W meczu zabrakło Artura Andruszczaka, który miał niegroźny wypadek samochodowy oraz Rafała Szczawińskiego z Lublinianki, który doznał urazu podczas treningu.

Po meczu z Rosją PZPN podał do wiadomości, że od 1 lipca drużynę po wygaśnięciu kontraktu z Legią (w tym czasie walczyła w ćwierćfinale Ligi Mistrzów) obejmie Paweł Janas. – „Nie widzę w tym żadnej sensacji. Paweł ma doświadczenie w pracy w Legii i z olimpijczykami, ja z młodzieżą. I choć na deklaracje jeszcze za wcześnie, to uważam, że możemy osiągnąć podobne sukcesy jak zespół Wójcika w Barcelonie” – mówił Zamilski w wywiadzie dla Piłki Nożnej.