Holandia 1975 bb

1982-2-21 AC Milan/Inter - Polska 1-2

Evaristo Beccalossi nie był w stanie skutecznie przypilnować Zbigniewa Bońka, który zdobył trzecią bramkę na włoskim turnieju. Polacy pokonali kombinowany zespół AC Milan/Inter 2-1. Fot. Guerin Sportivo/WikimediaEvaristo Beccalossi nie był w stanie skutecznie przypilnować Zbigniewa Bońka, który zdobył trzecią bramkę podczas pobytu we Włoszech. Polacy pokonali kombinowany zespół AC Milan/Inter 2-1. Fot. Guerin Sportivo/Wikimedia

W lutym przez dwa tygodnie reprezentacja Polski gościła we Włoszech, gdzie „zaliczyła” pierwszy etap przygotowań do mistrzostw świata w Hiszpanii. Po niemrawym początku i niespodziewanej porażce z trzecioligową Modeną 1-2, w kolejnym spotkaniu biało-czerwoni zremisowali z AS Roma 2-2. 21 lutego kadra Antoniego Piechniczka rozegrała trzeci sparing i tym razem rywal był najsilniejszy, bo złożony z najlepszych zawodników AC Milan i Inter Mediolan. Biało-czerwoni odnieśli zwycięstwo 2-1. – „15 tys. widzów oglądało najlepszy z występów Polaków podczas włoskiego tournée. Wśród nich znalazł się trener Brazylii, T. Santana, który chciał zobaczyć w akcji  reprezentanta Szkocji Joe Jordana. Santana wyrażał się z uznaniem o grze naszego zespołu” – czytamy w Tempo. Brazylijski szkoleniowiec przyznał w pomeczowym wywiadzie, że tak znakomicie grający atak Polski przysporzy wiele problemów każdemu rywalowi.

Pierwsza bramka dla Polski padła już w 15 min. po szybkim kontrataku Włodzimierza Smolarka zorganizowanym wspólnie z Władysławem Żmudą. – „Bramka uzyskana przeze mnie w Mediolanie to właściwe zasługa Widzewa. Będąc w pełnym biegu doszedłem do prostopadłego podania Żmudy i znalazłszy się oko w oko z bramkarzem nie zmarnowałem szansy” – powiedział Smolarek dla dziennikarza Sportu.

Na pierwszych stronach gazet ponownie znalazł się Zbigniew Boniek, który zdobył swoją trzecią bramkę w turnieju. Piłkarz Widzewa był bardzo szczęśliwy, bo również dostał zgodę na grę za granicą po mistrzostwach świata. W grę wchodziły Juventus i Roma, które musiały liczyć się z wydatkiem 2 milionów dolarów. Mało kto pamięta, że w walkę o piłkarza włączyła się również Barcelona!

Ponadto dziennikarze wyróżnili Włodzimierza Ciołka oraz defensorów Pawła Janasa i Jana Jałochę, którzy wyłączyli z gry wspomnianego Szkota Joe Jordana.

Tuż przed powrotem do kraju biało-czerwoni rozegrali jeszcze sparing z amatorskim zespołem Spoleto Calcio.  – „Natomiast już teraz można stwierdzić, że wyprawa do Włoch przyniosła korzyści szkoleniowe. Teraz nasi kadrowicze wracają do macierzystych klubów, gdzie czekają ich przyśpieszone rozgrywki ligowe” – komentowało Tempo. Z reprezentacją nie wrócił Antoni Piechniczek, który prosto udał się do Paryża, by obejrzeć mecz towarzyski Francja – Włochy.

Powiedzieli po meczu:

Zbigniew Boniek (reprezentant Polski): - „Jak na ten etap przygotowań trzeba wyrazić zadowolenie z postawy zespołu, z warunków w jakich mogliśmy trenować. Przegrana z Modeną wynikała chyba z niedocenienia rywala. W potyczkach z Romą i zespołem Mediolanu tworzyła się już, jak sądzę, wizja drużyny. Co zauważyłem? Włosi czują przed nami duży respekt, co 14 czerwca w Vigo może mieć kolosalne znaczenie.

Dokumentacja meczowa:

Mecz nieoficjalny

21 lutego 1982, Mediolan (stadio Giuseppe Meazza), mecz towarzyski

AC Milan/Inter Mediolan – Polska 1-2 (0-1)

0-1 – Włodzimierz Smolarek (15), 0-2 – Zbigniew Boniek (54), 1-2 – Aldo Serena (69)

Sędziował: Casarin (Milan)

Widzów: 16.053

AC Milan/Inter: Ottorino Piotti (AC Milan) – Nazzareno Canuti (Inter) (46. Andrea Icardi, AC Milan), Aldo Maldera (AC Milan) (46. Giuseppe Baresi, Inter), Giancarlo Pasinato (Inter) (46. Giancarlo Centi, Inter), Klaus Bachlechner (Inter), Maurizio Venturi (AC Milan) (46. Alberto Minoia, AC Milan), Ruben Buriani (AC Milan)  (46. Salvatore Bagni, Inter), Herbert Prohaska (Austria, Inter) (46. Walter Novellino, AC Milan), Joe Jordan (Szkocja, AC Milan) (46. Aldo Serena, Inter), Evaristo Beccalossi (Inter) (46. Adelio Moro, AC Milan), Alessandro Altobelli (Inter) (46. Roberto Antonelli, AC Milan). Trener: Eugenio Bersellini i Italo Galbiati

Polska: Józef Młynarczyk (1953, Widzew Łódź) – Marek Dziuba (1955, ŁKS Łódź), Władysław Żmuda (1954, Widzew Łódź), Jan Jałocha (1957, Wisła Kraków), Paweł Janas (1953, Legia Warszawa) (46.  Tadeusz Dolny, 1958, Górnik Zabrze), Włodzimierz Ciołek (1956, Stal Mielec) (75. Dariusz Dziekanowski, 1962, Gwardia Warszawa), Waldemar Matysik (1961, Górnik Zabrze), Stefan Majewski (1956, Legia Warszawa), Zbigniew Boniek (1956, Widzew Łódź) – Andrzej Iwan (1959, Wisła Kraków) (54. Andrzej Pałasz, 1960, Górnik Zabrze),Włodzimierz Smolarek (1957, Widzew Łódź). Selekcjoner: Antoni Piechniczek

  

1982-2-21 AC Milan/Inter - Polska 1-2