Holandia 1975 bb

1921-12-8 Reprezentacja Lwowa - Polska 1-9

Jozef Kaluza okJózef Kałuża to najwybitniejszy i najlepszy zawodnik w historii Cracovii. Wspólnie z Wacławem Kucharem stworzył "zabójczy" atak reprezentacji Polski. W spotkaniu biało-czerwonych z reprezentacją Lwowa 9-1, to właśnie krakowianin był najlepszy na boisku oraz zdobył aż cztery gole. Fot. NAC. Kolor. R. Jach

4 grudnia Polska pokonała reprezentację Bielska 3-1, a już 8 grudnia kadra zaliczyła kolejny sprawdzian, tym razem z reprezentacją Lwowa złożoną z zawodników Czarnych, Lechii i Pogoni. Biało-czerwoni stanęli na wysokości zadania i rozgromili rywala aż 9-1. – „Team Lwowa, doraźnie złożony z graczy, którzy od kilku tygodni nie trenowali, nie mógł pokazać gry dobrej, ani wytrzymać tempa w drugiej połowie. Dlatego też taka różnica w wyniku z pierwszej i drugiej połowy gry” – czytamy w PS. Reprezentacja Polski wystąpiła bez swoich dwóch asów w obronie, kontuzjowanego Ludwika Gintela z Cracovii i Artura Marczewskiego z Polonii Warszawa, który w ogóle nie przyjechał na mecz. Pomimo, że nasi reprezentanci strzelili aż dziewięć goli, to dopiero w 32 minucie Józef Kałuża po raz pierwszy trafił do siatki rywala. Worek z bramkami rozwiązał się w drugiej połowie, gdy grała toczyła się już wyłącznie na polu karnym lwowian. Po meczu publiczność brawami pożegnała reprezentantów życząc im dobrego wyniku w Budapeszcie.

Reprezentacja Lwowa – Polska 1-9 (0-1)

0-1 – Józef Kałuża (34), 0-2 – Józef Kałuża (50), 0-3 – Józef Kałuża (53), 0-4 – Wacław Kuchar (57), 1-4 – Mieczysław Baszniak (58), 1-5 – Marian Einbacher (64), 1-6 – Józef Kałuża (66), 1-7 – Wacław Kuchar (72), 1-8 – Wacław Kuchar (81), 1-9 – Stanisław Cikowski (84)

Sędziował: Józef Lustgarten (Kraków)

Widzów: 2000

Reprezentacja Lwowa: Adam Winnicki (Czarni Lwów) – Bronisław Fichtel (Czarni Lwów), Ladislaus Szafarz (Czarni Lwów) – Ludwik Schneider (Pogoń Lwów), Stefan Witkowski (Czarni Lwów), Edward Gulicz (Pogoń Lwów) – Emil Birnbach (Czarni Lwów), Mieczysław Batsch (Pogoń Lwów), Antoni Damm (Lechia Lwów), Józef Garbień (Pogoń Lwów), Mieczysław Baszniak (Lechia Lwów).

Polska: Jan Loth (1900, Polonia Warszawa) – Stefan Loth (1896, Polonia Warszawa), Stefan Fryc (1894, Cracovia) – Zdzisław Styczeń (1894, Cracovia), Stanisław Cikowski (1899, Cracovia), Tadeusz Synowiec (kapitan, 1889, Cracovia) – Stanisław Mielech (1894, Cracovia), Wacław Kuchar (1897, Pogoń Lwów), Józef Kałuża 1896, (Cracovia), Marian Einbacher (1900, Warta Poznań), Leon Sperling (1900, Cracovia).  Trener: Imre Pozsonyi (Węgry)