Ur. 18 października 1897 r. w Jaśle, zm. 1 stycznia 1951 r. w Krakowie
Kluby: Cracovia (1916-1927), Legia Warszawa (1928)
Bilans meczów w reprezentacji: |
|||
A |
Cracovia (G. Burford) |
17.06.1920 (Kraków, t) |
Polska B 5-3 (90) |
Reprezentacja A: 1/0 – nieoficjalne (A) |
Edward Strycharz jako zawodnik Cracovii w 1926 r. Fot. NAC. Kolor. R. Jach
Kariera reprezentacyjna:
W dniu 17 czerwca 1920 roku w Krakowie na stadionie Cracovii, Polska A rozegrała spotkanie z Polską B, były to zawody towarzyskie, w których angielski trener George Burford miał wybrać najlepszych zawodników do naszej kadry, aby z nimi pojechać na Olimpiadę do Antwerpii. Strycharz w tym meczu zagrał w Teamie Olimpijskim A, bo tak nazywano naszą kadrę, w linii pomocy u boku Władysława Karasiaka z Polonii Łódź i Stefana Lotha z Polonii Warszawa. Ten mecz jego drużyna wygrała 5-3. Niecodzienną skutecznością popisał się Wacław Kuchar, który zdobył wszystkie 5 bramek dla biało-czerwonych.
Kariera klubowa:
Edward Strycharz klubową karierę zaczynał grając w meczach towarzyskich Cracovii podczas działań wojennych I wojny światowej. W 1917 r. zagrał w kilkunastu meczach, w tym m.in. z Wacker Wiedeń 4-1 czy reprezentacją Budapesztu 0-1. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, w 1920 r. rozpoczęto piłkarskie zmagania na terenie okręgów w naszym kraju, aby wyłonić ich mistrzów, którzy mieli grać w późniejszym terminie o mistrzostwo Polski. W Krakowie ,,Pasy” zdobyły mistrzostwo klasy A, lecz z uwagi na wojnę polsko-bolszewicką, nie udało się rozegrać mistrzostw Polski.
W kolejnym roku ponownie Edward Strycharz z Cracovią zdobył mistrzostwo Klasy A Krakowa, lecz nie dane mu było dostąpić zaszczytu reprezentowania klubu w mistrzostwach Polski, ponieważ stracił miejsce w składzie pierwszej drużyny i grał wyłącznie w rezerwach ,,Pasów” tylko w finałach mistrzostw Polski Klasy B. Tam w rozgrywkach Cracovia grała z rezerwami Pogoni Lwów, AZS Warszawa i Unionu Łódź. Te zespoły nie były w stanie zatrzymać pięknie grających krakowian, tylko drużynie Unionu udało się z nimi zremisować w meczu rewanżowym, w którym „W 26 minucie zdobywa Strycharz dalekim strzałem, z braku orientacji u bramkarza Unionu, wyrównującego gola” - napisał Tygodnik Sportowy. Tak Strycharz zdobył mistrzostwo Polski Klasy B, ale mimo tego sukcesu, pozostał mu wielki niedosyt, ponieważ jego koledzy z pierwszej drużyny zdobyli mistrzostwo Polski Klasy A.
W 1922 r. Strycharz już wystąpił w mistrzostwach Polski. Był podstawowym piłkarzem drużyny, grał niemal we wszystkich spotkaniach oprócz pierwszego z Ruchem Wielkie Hajduki. Cracovia zajęła wówczas drugie miejsce w Grupie Południowej.
W 1926 r. Edward ponownie zagrał w najwyższych rozgrywkach w Polsce zdobywając z Cracovią III miejsce. – ,,Pojedynek Strycharz - Kucharz kończy się na korzyść pierwszego. Strycharz grał nadzwyczaj pracowicie i ofiarnie, graczowi temu brak jednak techniki” - podawał Przegląd Sportowy.
Strycharz od momentu debiutu w Cracovii 3 czerwca 1917 r. (przeciwko Pogoni Lwów) w swoich meczach zawsze wyróżniał się niezmordowaną pracowitością, był skromnym i bardzo pilnym zawodnikiem grającym z wielkim poświęceniem dla drużyny. Z „Pasami” czterokrotnie zdobył mistrzostwo Krakowa Klasy A (1920, 1921, 1922, 1926), w mistrzostwach Polski w 1922 w 1926 zajął III miejsce a w finałach mistrzostw Polski Klasy B zdobył najcenniejszy laur. Na zakończenie kariery w 1928 r. przeniósł się do stolicy i w barwach Legii Warszawa dostąpił zaszczytu gry w lidze polskiej. Jednakże wystąpił tylko w 8 ligowych meczach.
PG