Holandia 1975 bb

1963-10-13 Sampdoria Genua – Polonia Bytom 0-2

Sampdoria Polonia 1963Polonia Bytom przed pierwszym meczem z Sampdorią w Genui 2-0. Stawką był awans do ćwierćfinału Pucharu Intertoto w sezonie 1963/64. Od lewej stoją: Jan Banaś, Józef Wieczorek, Paweł Orzechowski, Jerzy Jóźwiak, Ginter Dymarczyk, Ryszard Grzegorczyk, Zygmunt Anczok, Norbert Pogrzeba, Walter Winkler, Edward Szymkowiak i kapitan Jan Liberda. Fot. Zbiory Polonii Bytom

 Screenshot 4792

Screenshot 4793

Screenshot 4794

Screenshot 4795

Screenshot 4796Powyższe źródła-cytaty pochodzą z dziennika Sport (1963)

Screenshot 4797Powyższe źródła-cytaty pochodzą z dziennika Przegląd Sportowy (1963)

Polonia Bytom i Odra Opole sprawiły ogromną niespodziankę wygrywając rywalizację w swoich grupach. W II rundzie los przydzielił im bardzo trudnych przeciwników. Poloniści zmierzyli się z Sampdoria Genua, która w swojej grupie wyprzedziła francuski Nimes Olympique, belgijski Royal Antwerp i szwajcarski Lausanne-Sports. Włosi w sześciu meczach odnieśli 4 zwycięstwa, 1 mecz zremisowali i przegrali tylko raz z Francuzami. Sampdoria w momencie rywalizacji z Polonią Bytom nie mogła poszczycić się żadnymi znaczącymi sukcesami, wprawdzie ciągle występowała w Seria A, ale zajmowała miejsce w środku tabeli. W sezonie 1960/61 La Samp zajęła czwarte miejsce, natomiast w 1962/63 była dopiero jedenasta!

W składzie Włochów znajdowało się kilku znanych piłkarzy, w tym dwóch cennych obcokrajowców. Brazylijczyk China był reprezentantem młodzieżówki i z 13 golami najlepszym strzelcem ligowym Sampdorii w sezonie 1962/63. Lepszą skuteczność zademonstruje w następnym sezonie Paolo Barison, który ponadto wystąpi w 9 meczach i strzeli 6 goli w reprezentacji Włoch. W kadrze Azzurra występowali lub będą grać również Gaudenzio Bernasconi (334 mecze dla Sampdorii!), Guido Vincenzi, Francesco Morini i Mario Bergamaschi. Najsłynniejszym piłkarzem był jednak 26-letni Francuz polskiego pochodzenia Maryan Wisnieski, były gwiazdor Racingu Lens (277 meczów i 93 gole) oraz reprezentacji Francji (33 mecze i 12 goli). Drużyną opiekował się Austriak Ernst Ocwirk, w przeszłości świetny zawodnik Austrii Wiedeń i Sampdorii Genua, a także wieloletni reprezentant swojego kraju.

Wiele zmieniło się w zespole Polonii. Przede wszystkim nastąpiła zmiana trenera, Huberta Skolika zastąpił Michał Matyas. Nowy szkoleniowiec dokonał kilku roszad, m.in. wprowadził do zespołu stopera Waltera Winklera oraz pozyskał legendarnego Zygmunta Anczoka z Sparty Lubliniec. Sport napisał, że zaledwie 17-letni junior okazał się być najlepszym piłkarzem na boisku! W Genui pełnił on rolę drugiego stopera. – „Piłkarze Sampdorii nie mogli znaleźć lekarstwa na system 4-3-3 i nawet w okresach optycznej przewagi w polu nic nie wskórali pod bramką. Natomiast każda akcja prowadzona przez Liberdę i Pogrzebę nosiła w sobie zarodek bramki” – pisał Sport.

Niebiescy stanowili jedynie tło dla świetnie grającej Polonii, która zwycięstwo zapewniła sobie w pierwszych dwóch kwadransach. W 18 min. Jan Liberda nie dał najmniejszych szans bramkarzowi gospodarzy, a sześć minut później kapitan zrewanżował się Norbertowi Pogrzebie umożliwiając mu zdobycie drugiego gola. W drugiej połowie Sampdoria dążyła do odrabiania strat, ale świetnie w bramce spisywał się Edward Szymkowiak, który przeżywał drugą młodość. Szymkowiak obronił dwie bomby i wiele innych „setek” Włochów. Bezradny na prawym skrzydle był nawet legendarny Maryan Wisneski. Sampdoria kończyła mecz w dziesiątkę, gdyż Luigi Toschi doznał kontuzji i musiał opuścić boisko. – „Włosi sprawili zawód. Spodziewałem się znacznie więcej po zespole trenowanym przez słynnego Austriaka Ocwirka. Zgubiła ich zbytnia pewność siebie. Byli przekonani, że pokonają nas różnicą kilku bramek. Kiedy w końcówce przystąpili do generalnego szturmu, byliśmy całkowicie skonsolidowani. Edward Szymkowiak znajdował się w życiowej formie” – mówił Michał Matyas. 

SEZON 1963/1964

3. edycja Pucharu Intertoto

1/8 finału:

13.10.1963, Genua (Stadio Luigi Ferraris, Włochy):

Sampdoria Genua – Polonia Bytom 0:2 (0:2)

0:1 – Jan Liberda (18), 0:2 – Norbert Pogrzeba (24)

Sędziował: Pieter Roomer (Holandia)

Widzów: 10 000

Sampdoria: Franco Sattolo – Glauco Tomasin, Gaudenzio Bernasconi, Paolo Marocchi - Mario Bergamaschi, Giovanni Delfino – Maryan Wisnieski FRA, Giuseppe Tamborini, Luigi Toschi, Jose Ricardo da Silva/CHINA-BRA, Giancarlo Salvi. Trener: Ernst OCWIRK (Austria)

Polonia: Edward Szymkowiak – Ginter Dymarczyk, Walter Winkler, Józef Wieczorek - Ryszard Grzegorczyk, Zygmunt Anczok, Paweł Orzechowski – Jan Banaś, Norbert Pogrzeba, Jan Liberda (kapitan), Jerzy Jóźwiak. Trener: Michał MATYAS (Polska)

SOCIAL MEDIA

1963-10-13 Sampdoria Genua – Polonia Bytom 0-2