Reprezentacja Polski U-18 na turniej w Romainville, czerwiec 1981. W górnym rzędzie od lewej: Mirosław Dygas, Joachim Klemenz, Andrzej Plaskowski, Marek Piotrowicz; w środkowym rzędzie od lewej: NN, Mieczysław Broniszewski, Bolesław Błaszczyk, Eugeniusz Kamiński, Janusz Dobrowolski, Rafał Stroiński, NN; kucają od lewej: Mirosław Modrzejewski, Leszek Białas, Andrzej Rutyna, Wiesław Wraga, Andrzej Marchel, Piotr Nowak; siedzi: Robert Wieteska. Fot. Zbiory prywatne Bolesław Błaszczyk
W pierwszych oficjalnych mistrzostwach Europy do lat 18 biało-czerwoni sprawili ogromną sensację docierając aż do finału, w którym ulegli gospodarzom z Niemiec 0-1. O rok młodsi reprezentanci kraju przygotowywali się do drugiej edycji w Finlandii, gdzie również chcieli zdobyć medal i tym samym awansować na mistrzostwa świata U-20 w Meksyku w 1983 r. W listopadzie 1981 r. i kwietniu 1982 r. czekał ważny dwumecz eliminacyjny ze Szwecją.
Drużyną biało-czerwonych opiekował się Mieczysław Broniszewski, który przejął schedę po Henryku Apostelu. Po turnieju w Cannes drugim etapem przygotowań juniorów był już dwunasty turniej rozgrywany we francuskiej miejscowości Romainville. Nasi piłkarze rozegrali kilka meczów z klubami, w których występowali starsi zawodnicy.
Biało-czerwoni rozpoczęli zawody od zwycięstwa z gospodarzami 3-0, a pierwszą bramkę zdobył świetny junior Joachim Klemenz z Górnika Zabrze. Piłkarze zrobi fenomenalną karierę w juniorach, a na mistrzostwach świata w Meksyku zdobędzie tytuł wicekróla strzelców! Mimo to nigdy nie rozwinął swojego talentu na miarę oczekiwań, gdyż w Górniku stawiano na innych piłkarzy. Czterokrotny mistrz Polski zawiedziony takim obrotem sprawy pod koniec 1988 r. wraz z rodziną wyjechał do Niemiec, gdzie pozostał już na zawsze. Grał m.in. w SC Freiburg. Dodajmy, że w drużynie Orlików znajdowali się inni znani piłkarze jak: Piotr Nowak (19 meczów i 3 gole w reprezentacji seniorów), czy Wiesław Wraga (gwiazda Widzewa Łódź).
Program meczowy wydany przez organizatorów. Fot. Archiwum prywatne Bolesław Błaszczyk
Polska U-18 w fazie grupowej francuskiego turnieju odniosła dwa zwycięstwa i przegrała jedynie z Le Havre AC 0-1 (biało-czerwoni triumfowali z hiszpańskim Espanyol Barcelona).Polacy grali zaledwie o 3. miejsce, gdyż zgodnie z regulaminem, mimo że mieli więcej strzelonych bramek od Le Havre, to przegrali z tą drużyną bezpośredni pojedynek.
Następne etapy przygotowań drużyny to m.in.: mecze towarzyskie z Rumunią, Turniej Bałtycki w Danii czy Turniej Przyjaźni w Pardubicach. Drużyna miała bardzo napięty kalendarz, ale jak wyjaśniał Mieczysław Broniszewski, tylko duża selekcja pozwoliła wybrać optymalną jedenastkę na eliminacje mistrzostw Europy.
Turniej w Romainviile (6-8 czerwca 1981):
Polska U-18 – CA De Romainville 3-0 (Joachim Klemenz, Janusz Dobrowolski, Robert Wieteska)
Polska U-18 – Le Havre AC 0-1
Polska U-18 – Espanyol Barcelona 1-0 (Andrzej Rutyna)
Mecz o 3. miejsce:
Polska U-18 – Angers SCO 4-0 (Janusz Dobrowolski, Robert Wieteska, Mirosław Modrzejewski, Andrzej Marchel)
Na turnieju wystąpili:
Bramkarze:
Mirosław DYGAS (1964, Pogoń Szczecin), Andrzej PIASKOWSKI (1964, Górnik Zabrze)
Obrońcy:
Eugeniusz KAMIŃSKI (1963, Ruch Chorzów), Andrzej MARCHEL (1964, Lechia Gdańsk), Rafał STROIŃSKI (1964, Warta Poznań), Mirosław MODRZEJEWSKI (1964, Zawisza Bydgoszcz), Marek PIOTROWICZ (1963, Górnik Zabrze)
Pomocnicy:
Leszek BIAŁAS (1964, Chemik Police), Bolesław BŁASZCZYK (1964, Lechia Gdańsk), Joachim KLEMENZ (1964, Górnik Zabrze), Piotr NOWAK (1964, Włókniarz Pabianice), Andrzej RUTYNA (Siarka Tarnobrzeg)
Napastnicy:
Janusz DOBROWOLSKI (1963, Chemik Kędzierzyn), Robert WIETESKA (1963, ŁKS Łódź), Wiesław WRAGA (1963, Błękitni Stargard)