Holandia 1975 bb

Puchar Syrenki - I edycja 1986

W dniach 6-10 września w Warszawie, Sulejówku oraz Ząbkach odbędzie się XXXIV edycja „Pucharu Syrenki” – turniej organizowany przez Polskę dla juniorskich reprezentacji narodowych. W tegorocznej edycji oprócz biało-czerwonych wystąpią: Gruzja, Anglia, Finlandia, Norwegia, Szwajcaria, Rumunia i Austria.

Od 1986 do 1991 roku w turnieju rywalizowały reprezentacje U-15, w latach 1992-2000 grali piłkarze z U-16, w 2001-2005 byli to zawodnicy U-17, w 2006-2007 ponownie U-16, by od 2008 o puchar walczyły znów reprezentacje U-17.

Na łamach naszej strony opiszemy wszystkie edycje „Pucharu Syrenki”. Przypomnijmy, że polska reprezentacja odniosła największe sukcesy w historii turnieju, bo zdobyła aż siedem trofeum, a zwyciężała w latach: 1990, 1997, 1999, 2006, 2011, 2013 i 2014.

I edycja "Pucharu Syrenki" nie była zbyt głośno komentowana w prasie, jedynie tygodnik Piłka Nożna zaprezentował kilka zdjęć z imprezy

Dzięki staraniom Komisji Młodzieżowej PZPN w dniach 4-10 września 1986 roku udało się zorganizować kolejny  turniej piłkarski juniorów w Polsce. Po raz pierwszy drużyny miały rywalizować o nagrodę „Warszawskiej Syrenki”. Organizatorzy PZPN i WOZPN zapewniali, że turniej wejdzie na stałe do kalendarza imprez. W pierwszej edycji wystartowały drużyny narodowe Francji, Norwegii, Węgier, Czechosłowacji i NRD. Co ciekawe, nasz kraj wystawił aż trzy zespoły – I i II reprezentację Polski oraz zespół Warszawy! Spotkania były rozgrywane w stolicy kraju oraz okolicznych miejscowościach: Błoniu, Grodzisku, Pruszkowie, Karczewie, Otwocku i Mirkowie. W inauguracyjnym turnieju mogli wziąć udział zawodnicy urodzeni po 31 lipca 1970 roku.

Warszawski turniej był generalną próbą dla Polski przed meczem z ZSRR w ramach eliminacji do mistrzostw Europy juniorów młodszych. Musimy przyznać, że trener Marek Śledzianowski dysponował kadrą piłkarzy, którzy później zrobili kariery w Europie lub na boiskach ekstraklasy czy ówczesnej II ligi. Wystarczy wspomnieć nazwiska takich zawodników jak obecny trener reprezentacji Polski Jerzy Brzęczek, medaliści igrzysk olimpijskich w Barcelonie Aleksander Kłak i Tomasz Wałdoch czy też Marcin Jałocha, Krzysztof Bukalski, Tomasz Unton i Jacek Kacprzak. Dla uzupełnienia informacji dodajmy, że drugą reprezentację Polski – zawodnicy znacznie młodsi od rywali – poprowadził trener Ryszard Piętka. Jednakże jej brak doświadczenia w potyczkach ze starszymi piłkarzami był widoczny w spotkaniach z Węgrami 0-1, Czechosłowacją 0-5 i NRD 0-5.

W kadrze Polski juniorów młodszych znalazł się nawet obecny selekcjoner drużyny narodowej Jerzy Brzęczek!W kadrze Polski juniorów młodszych znalazł się nawet obecny selekcjoner drużyny narodowej Jerzy Brzęczek!

Reprezentacja Polski rozpoczęła turniej od zwycięstwa z Norwegią 2-1. W drugim spotkaniu była już jedynie tłem dla świetnie grających Francuzów 0-4. W ostatnim meczu Grupy A w „bratobójczej” walce biało-czerwoni pokonali reprezentację Warszawy 5-1 po bramkach Tomasza Wałdocha (dwa gole), Tomasza Nowoka, Piotra Ryszkiewicza i Mirosława Drączkowskiego. Polska zajęła drugie miejsce w grupie i w meczu o trzecie miejsce w turnieju przegrała z Czechosłowacją 0-1. Co interesujące, w Grupie B zespoły Czechosłowacji i NRD zgromadziły tą samą ilość punktów i miały taki sam bilans bramkowy. Pierwsze miejsce w grupie piłkarze zza Odry zawdzięczają lepszym umiejętnościom egzekwowania rzutów karnych, jakie w celach szkoleniowych odbywały się po każdym meczu.

Tomasz Wałdoch (pierwszy z lewej) i bramkarz Aleksander Kłak to srebrni medaliści igrzysk olimpijskich z 1992 roku. Przyszli zawodnicy Górnika Zabrze wzięli udział w I edycji "Pucharu Syrenki"   Tomasz Wałdoch (pierwszy z lewej) i bramkarz Aleksander Kłak to srebrni medaliści igrzysk olimpijskich z 1992 roku. Przyszli zawodnicy Górnika Zabrze wzięli udział w I edycji "Pucharu Syrenki"

Zgodnie z oczekiwaniami pierwszy „Puchar Syrenki” powędrował do faworyta z Francji, który wygrał wszystkie cztery mecze, strzelił aż 19 bramek i stracił tylko jedną w spotkaniu z NRD 5-1. Finałowy pojedynek odbył się 10 września (w święto Dnia Piłkarza) na stadionie Polonii Warszawa. – „Technicznie oni umieją wszystko” – skwitował słynny selekcjoner Kazimierz Górski. „Zabierając okazałe trofeum narzekali tylko na jedno: - dla nich poziom turnieju był nieco zbyt niski. Cóż jednak zrobić – na Węgrzech, w Czechosłowacji, NRD, Norwegii i niestety również w Polsce szkoli się młodzież znacznie gorzej” – komentował tygodnik Piłka Nożna. Najlepszym zawodnikiem turnieju okrzyknięto Stephane Roche’a. Królem strzelców imprezy z dziesięcioma golami został David Rincon, który w samym finale zaliczył aż cztery trafienia! W latach 1989-1999 rozegrał on na boiskach pierwszej i drugiej ligi francuskiej 236 meczów i strzelił 46 goli.   

Kadra Polski:

Aleksander KŁAK (Igloopol Dębica), Grzegorz GRZYBOWSKI (Igloopol Dębica), Janusz LEWANDOWSKI (WKS Wieluń), Marcin JAŁOCHA (Wisła Kraków), Paweł DEPA (Wisła Kraków), Tomasz WAŁDOCH (Stoczniowiec Gdańsk), Marek BRODACKI (Polonia Bytom), Krzysztof KERL (Stal Stocznia Szczecin), Sebastian SYNORADZKI (Raków Częstochowa), Jerzy BRZĘCZEK (Raków Częstochowa), Krzysztof BUKALSKI (Hutnik Kraków), Tomasz UNTON (Arka Gdynia), Tomasz JURKOWSKI (Radomiak Radom), Jacek KACPRZAK (Radomiak Radom), Marian KUCHARSKI (Odra Opole), Mirosław DRĄCZKOWSKI (Śląsk Wrocław), Tomasz NOWOK (Górnik Zabrze), Remigiusz GOLDA (Górnik Zabrze), Piotr TYSZKIEWICZ (Stomil Olsztyn). Trener: Marek ŚLEDZIANOWSKI

Wyniki:

Grupa A

Francja – Warszawa 8-0

Polska I – Norwegia 2-1

Polska – Francja 0-4

Warszawa – Norwegia 0-0

Francja – Norwegia 2-0  

Polska – Warszawa 5-1

Grupa A

MSC

DRUŻYNA

M

Z

R

P

PKT

BR

1

Francja

3

3

0

0

6

14-0

2

Polska I

3

2

0

1

4

7-6

3

Norwegia          

3

0

1

2

1

1-4

4

Warszawa

3

0

1

2

1

1-13

Grupa B

NRD – Czechosłowacja 0-0

Węgry – Polska II 1-0

Polska II – NRD 0-5

Czechosłowacja – Węgry 3-0

Czechosłowacja – Polska II 5-0

NRD – Węgry 3-0

Grupa B

MSC

DRUŻYNA

M

Z

R

P

PKT

BR

1

NRD

3

2

1

0

5

8-0

2

Czechosłowacja

3

2

1

0

5

8-0

3

Węgry

3

1

0

2

2

1-6

4

Polska II

3

0

0

3

0

0-11

 

O miejsce 7-8:

10.09 (Grodzisk): Polska II – Warszawa

O miejsce 5-6:

10.09 (Warszawa, stadion Poloneza): Węgry – Norwegia 2-0

O miejsce 3-4:

10.09 (Błonie):

Polska I – Czechosłowacja 0-1 (0-1)

0-1 – Dikacz (21)

Sędziował:  Andrzej Libich (Warszawa)

Polska: Janusz Lewandowski (WKS Wieluń) – Marcin Jałocha (Wisła Kraków), Marek Brodacki (Polonia Bytom), Krzysztof Kerl (Stal Stocznia Szczecin), Paweł Depa (Wisła Kraków), Jerzy Brzęczek (Raków Częstochowa) (66. Aleksander Kłak, Igloopol Dębica), Tomasz Wałdoch (Stoczniowiec Gdańsk) (39. Remigiusz Golda, Górnik Zabrze, 74. Jacek Kacprzak, Radomiak Radom), Krzysztof Bukalski (Hutnik Kraków), Tomasz Unton (Arka Gdynia) (55. Tomasz Jurkowski, Radomiak Radom), Tomasz Nowok (Górnik Zabrze), Mirosław Drączkowski (Śląsk Wrocław). Trener: Marek Śledzianowski

Finał:

10.09 (Warszawa, stadion Polonii): Francja – NRD  5-1

Fot. Archiwum redakcji, PressFocus, Jerzy Kleszcz

SOCIAL MEDIA

Puchar Syrenki - I edycja 1986