Holandia 1975 bb

Rocznik 1930. Liga dla Pasów

ksizka Jarek

Roczniki piłkarskie Jerzego Miatkowskiego i Jarosława Owsiańskiego podsumowują sezon po sezonie rozgrywki Polskiej Ligi Piłki Nożnej. Poza znanymi od 90 lat faktami autorzy serwują także nowe ustalenia będące efektem pasji i benedyktyńskiej pracy.
W czwartym tomie znalazły się cztery zupełnie nowe biogramy piłkarzy ŁTSG (zmienione imiona, daty urodzenia i śmierci). Autorzy poddają wątpliwości także składy niektórych meczów i część podawanych w innych opracowaniach wyników do przerwy. Przypisanie zdobycia bramki nawet dziś wzbudza kontrowersje. Miatkowski i Owsiański nie rozstrzygają kto strzelił gola niemal wiek temu. Po prostu dają czytelnikom zestawienie rozbieżności w różnych relacjach.
Rocznik piłkarski 1930 zawiera także erratę do tomów 1927, 1928 i 1929. Autorzy zamieścili informację o potrzebie wykreślenia jednego zawodnika, który jednak nie zagrał w Lidze. Jest też ciekawostka z roku 1928 o piłkarzu, który nie mógł pojechać na mecz wyjazdowy, bo tego dnia brał ślub, a do tej pory figurował w składzie swego zespołu.
W książce znalazło się również wiele niezwykłych historii. Wspomnienie piłkarza, który jako jedyny ze swojej niemieckiej rodziny po II wojnie został Polakiem oraz ligowca z Łodzi, który pełnił posługę jako pastor.
Który piłkarz Cracovii trafił do więzienia, a kto pojedynkował się z bronią w ręku wg kodeksu Boziewicza, kogo uhonorowano tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata i dlaczego piłkarzom zabroniono całować się na boisku.

SOCIAL MEDIA

Rocznik 1930. Liga dla Pasów