Holandia 1975 bb

1992-9-22 Polska U-21 - Turcja U-21 3-0

W pierwszej połowie lat 90. reprezentacja do lat 21 zapisała jedną z najpiękniejszych historii w polskiej piłce nożnej. Dwukrotnie na drodze stawały takie drużyny jak Anglia czy Turcja. I obie niewiele miały do powiedzenia w starcu z naszymi „Orłami”. Pierwszy turniej kwalifikacyjny zakończył się z kompletem sześciu zwycięstw! Polacy wyprzedzili nie tylko Turcję, ale również takie potęgi jak wspomniana Anglia czy Irlandia! W 1992 roku los ponownie przydzielił Anglię i Turcję. W przeciwieństwie do seniorów, którzy rozegrali jedne z najgorszych eliminacji w dziejach, piłkarze prowadzeni przez Wiktora Stasiuka (rocznik 1972 i młodsi) byli rewelacją turnieju eliminacyjnego, który zakończyli na pierwszym miejscu!

Jacek Bąk (pierwszy z prawej w koszulce Motoru Lublin) otworzył konto bramkowe reprezentacji Polski w meczu z Turcją 3-0Jacek Bąk (pierwszy z prawej w koszulce Motoru Lublin) otworzył konto bramkowe reprezentacji Polski w meczu z Turcją 3-0. Fot. Jerzy Kleszcz

Tym razem piłkarze musieli rozegrać aż dziesięć meczów eliminacyjnych. Wspomniana Turcja jako pierwsza stanęła na przeszkodzie biało-czerwonych. Mecz odbył się 22 września 1992 roku na boisku w Rawiczu. Wówczas Turcy nie byli zaliczani do potęgi futbolowej, toteż oczekiwano dobrego startu i przede wszystkim gładkiego zwycięstwa. Tuż przed pierwszym gwizdkiem sędziego trener Stasiuk rwał sobie włosy z głowy z powodu nieodpowiedniego zachowania kilku piłkarzy. Z Turcją nie zagrał Krzysztof Ratajczyk, który już wcześniej podpadł trenerowi. Piłkarz Legii Warszawa już od młodzieńczych lat słynął z wybuchowego charakteru… Jakby było mało problemów, dwóch zawodników zgłoszonych do protokołu zapomniało wziąć ze sobą dowodów tożsamości. Na szczęście niezbędne dokumenty dostarczono na czas i obaj piłkarze zagrali w podstawowym składzie. – „Nerwowe były również pierwsze minuty meczu rozgrywanego na kameralnym stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu w Rawiczu. Zdominowała je uporczywa walka o przejęcie monopolu w środku pola. Kiedy wydawało się, że inicjatywa należy do gości, w 8 minucie nastąpił szybki kontratak Polaków. Rafał Ruta podał z rzutu wolnego na głowę do wysokiego Jacka Bąka, który uderzeniem w długi róg pokonał bramkarza Atille. 13 minut później Piotr Kasperski po indywidualnej akcji idealnie podał Andrzejowi Kubicy, który z bliskiej odległości umieścił piłkę w siatce Turków” – pisał Kazimierz Oleszek na łamach Piłki Nożnej. Po utracie dwóch goli Turcy zaczęli grać ostro, popełniali mnóstwo fauli. Pod koniec pierwszej połowy Buruk Okan – najlepszy piłkarz mistrzostw Europy do lat 18 w Norymberdze dopuścił się dwóch brutalnych fauli, w efekcie sędzia Vaclav Krondl z Czechosłowacji wyrzucił turecką gwiazdę z boiska.

„Polacy walczyli z pełnym poświęceniem przez 90 minut. Dawno już nie widziałem tak aktywnego Sławomira Wojciechowskiego. Specjalizujący się wykonywaniu rzutów wolnych pomocnik Lechii Gdańsk kilka razy potężnie huknął na bramkę Turków. Raz trafił w słupek. Mimo iż w drugiej połowie Polacy posiadali przewagę optyczną osłabieni liczbowo goście stworzyli kilka groźnych sytuacji pod bramką Radosława Majdana. Golkiper Pogoni Szczecin nie był tego dnia w najlepszej dyspozycji. Całe szczęście, że dwa razy wyręczali go koledzy, którzy wybili piłkę z linii bramkowej” – relacjonował dziennikarz Piłki Nożnej.

Trzecia bramka dla biało-czerwonych padła w 80 minucie, kiedy Krzysztof Bociek wykorzystał świetne podanie od Piotra Świerczewskiego. Polacy mogli uczcić zwycięstwo szampanem. A już w październiku czekał ich kolejny mecz w eliminacjach z Holandią.