Holandia 1975 bb

1962-4-16 AZS AWF Warszawa - Polska U-19 0-5

Fot. Karykatura Edwarda Ałaszewskiego, czyli reprezentacja juniorów Polski na turniej w Rumunii. Od lewej stoją: Marek Tabor, Bernard Kobzik, Maksymilian Czenczek, Waldemar Słomiany, Zbigniew Sadowski, Krystian Michallik, Jan Wilim, Andrzej Horba…Karykatura Edwarda Ałaszewskiego, czyli reprezentacja juniorów Polski na turniej w Rumunii. Od lewej stoją: Marek Tabor, Bernard Kobzik, Maksymilian Czenczek, Waldemar Słomiany, Zbigniew Sadowski, Krystian Michallik, Jan Wilim, Andrzej Horba…

…Zygmunt Maszczyk, Joachim Marx, Erwin Bujara, Andrzej Jarosik, Jan Banaś, Bogdan Kędzia, Janusz Kowalik, Krzysztof Hausner…Zygmunt Maszczyk, Joachim Marx, Erwin Bujara, Andrzej Jarosik, Jan Banaś, Bogdan Kędzia, Janusz Kowalik i Krzysztof Hausner.

Screenshot 7380

Screenshot 7381

Screenshot 7382

Screenshot 7383

Screenshot 7384

Broniąca wicemistrzostwa Europy reprezentacja juniorów rozegrała dwa mecze towarzyskie, które były generalną próbą przed turniejem UEFA w rumuńskim Braszowie, gdzie rywalizować miała z Włochami, Austrią i Maltą. Biało-czerwoni pewnie zwyciężyli Marymont Warszawa 5-0, a w swoim drugim występie pokusiła się o taki sam wynik z AZS AWF Warszawa. – „Juniorzy odnieśli wysokie zwycięstwo, aczkolwiek w spotkanie to nie włożyli maksimum wysiłku i wielokrotnie rezygnowali z walki o piłkę, nie chcąc ryzykować w ostrych starciach kontuzji. Na tle dość twardo grającego przeciwnika kadrowicze wypadli jednak zupełnie dobrze, demonstrując lepszą technikę, dokładniejsze podania i bardziej urozmaiconą oraz skuteczniejszą grę ataku” – napisał Sport. Według tej gazety najlepszym zawodnikiem był Jan Banaś ze Zrywu Chorzów, któremu dzielnie sekundował Andrzej Horba z Wisły Kraków. Słabiej natomiast zaprezentowała się prawa strona, wprawdzie dobrze grał Krzysztof Hausner, ale Andrzej Jarosik nie potrafił współpracować z napastnikiem Cracovii. – „Nie nadążał za jego szybkimi akcjami, tracił sporo piłek” – skomentował Sport.

Trener Władysław Stiasny dokonał kilka roszad w składzie. Po meczu był bardzo zadowolony, że grająca po raz pierwszy ze sobą para stoperów Maksymilian Czenczek i Krystian Michallik (obaj z Chorzowa) zagrała bezbłędnie. Zmiany te zostały podyktowane tym, iż pewniak na pozycji środkowego obrońcy Waldemar Słomiany odniósł na treningu kontuzję stawu skokowego. Bardzo wątpliwy był jego udział w pierwszym meczu mistrzowskim z Włochami. – „Kontuzja Słomianego poważnie osłabiła wartość naszej reprezentacji i nie jest to jedyny kłopot. Mamy niestety za dużo inwalidów, gdyż kontuzjowani są również Maszczyk oraz Kowalik, dlatego nie mogliśmy ich wypróbować podczas sparingu z NRF. Lekarze są jednak zdania, że w przeciwieństwie do Słomianego, Maszczyk (rozbity na meczu z Marymontem) i Kowalik (również staw skokowy) w meczu z Włochami będą mogli na pewno zagrać” – wyjaśnił kierownik drużyny, prof. Wiesław Motoczyński.

Przez całe zgrupowanie trener Władysław Stiasny nie przeprowadził żadnego treningu w optymalnym składzie, który miał zagrać przeciwko Włochom. Kontuzje zmusiły trenera do poważnych przetasowań w defensywie.

17 kwietnia piłkarze odlecieli do Bukaresztu. Tymczasem okazało się, że drużyna Malty wycofała się z turnieju. Organizatorzy zaproponowali, aby w jej miejsce wystąpiła reprezentacja juniorów Braszowa. Oczywiście Rumunii uczestniczyli by poza konkursem. Europejska Unia Piłkarska wyraziła zgodę.  

Dokumentacja meczowa

Mecz nieoficjalny

16 kwietnia 1962, Warszawa (stadion AZS AWF), mecz towarzyski

AZS AWF Warszawa - Polska U-19 0-5 (0-2)

Gole: Jan Banaś – 2, Andrzej Jarosik – 1, Joachim Marx – 1, Andrzej Horba – 1

Polska U-19: Marek Tabor (1944, Cracovia) – Bogdan Kędzia (1944, Arka Gdynia) (46. Maksymilian Czenczek, 1944, Ruch Chorzów), Maksymilian Czenczek (1944, Ruch Chorzów) (46. Krystian Michallik, 1944, AKS Chorzów), Zbigniew Sadowski (1944, Calisia Kalisz) – Krystian Michallik (1944, AKS Chorzów) (46. Erwin Bujara, 1943, Zryw Chorzów), Jan Wilim (1943, Szombierki Bytom) – Krzysztof Hausner (1944, Cracovia), Andrzej Jarosik (1944, Zagłębie Sosnowiec), Joachim Marx (1944, GKS Gliwice), Jan Banaś (1943, Zryw Chorzów), Andrzej Horba (1944, Wisła Kraków). Trener: Władysław Stiasny (1906)

SOCIAL MEDIA

1962-4-16 AZS AWF Warszawa - Polska U-19 0-5