Holandia 1975 bb

2004-7-7 Polska - MKS Mława 3-0

Po raz pierwszy w reprezentacji zaprezentował się 21-letni Dariusz Dudka z Amiki Wronki, który w spotkaniu z Mławą zdobył jedną z bramek. Kilka dni później zadebiutuje w meczu oficjalnym przeciwko USA. Fot. Maciej Przygoda Po raz pierwszy w reprezentacji zaprezentował się 21-letni Dariusz Dudka z Amiki Wronki, który w spotkaniu z Mławą zdobył jedną z bramek. Kilka dni później zadebiutuje w meczu oficjalnym przeciwko USA. Fot. Maciej Przygoda/Foto Przygoda

Spotkanie z beniaminkiem II ligi MKS Mława było częścią przygotowań do meczu towarzyskiego z USA, który odbył się 11 lipca 2004 r. w Chicago. Akurat kibice w całej Europie zakończyli wspaniałą fiestę za jaką uchodziły mistrzostwa Europy, gdzie sensacyjnie triumfowała reprezentacja Grecji.

Zespół MKS Mława po raz pierwszy w historii z trzydziestotysięcznego miasta zagrał na zapleczu ekstraklasy (przygoda trwała tylko rok). Klub założony w 1923 roku do 1997 nosił nazwę Mławianka. W sezonie 2003-04 w 30 ligowych meczach III ligi odniósł 17 zwycięstw, 9 remisów i zanotował tylko 4 porażki. Klub oparty był na wychowankach. Podczas gry w II lidze wyróżniali się tacy piłkarze jak: Maxwell Kalu, Maciej Rogalski czy Adrian Woźniczka. Wcześniej grał tam Rafał Szwed, a drużynę trenował Jerzy Masztaler.

Sparing rozegrany na stadionie Legii Warszawa zakończył się pełnym sukcesem biało-czerwonych grających ligowym składem. Ambitnie grający drugoligowiec już 15 min. mógł objąć prowadzenie, ale świetnie zachował się Artur Boruc, który wygrał pojedynek sam na sam z napastnikiem MKS Mławy. Biało-czerwoni grali niemrawo i dopiero w 40 min. Sebastian Mila oddał pierwszy strzał w światło bramki rywala!

W przerwie mecz trener Paweł Janas dokonał aż sześciu zmian, toteż zmieniła się gra. Wprowadzony na boisko Marcin Burkhardt już trzy minuty po wejściu płaskim strzałem uzyskał pierwszą bramkę. Na 20 minut przed końcem spotkania biało-czerwoni włączyli dodatkowy bieg. Najpierw Piotr Włodarczyk nie wykorzystał sytuacji na sam, ale do piłki dopadł Dariusz Dudka, który przelobował bramkarza Mławy. Trzy minuty później Piotr Włodarczyk strzelił gola głową po wcześniejszym dośrodkowaniu Marcina Burkhardta.

Dokumentacja meczowa:

Mecz nieoficjalny

7 lipca 2004 r., Warszawa (stadion Legii), mecz towarzyski

Polska – MKS Mława 3-0 (1-0)

1-0 – Marcin Burkhardt (48), 2-0 – Dariusz Dudka (72), 3-0 – Piotr Włodarczyk (75)

Polska: Artur Boruc (1980, Legia Warszawa) (46. Waldemar Piątek, 1979, Lech Poznań) – Paweł Kaczorowski (1974, Lech Poznań) (60. Jarosław Bieniuk, 1979, Amica Wronki), Mariusz Mowlik (1981, Lech Poznań), Rafał Lasocki (1975, Lech Poznań) (46. Dariusz Dudka, 1983, Amica Wronki), Michał Stasiak, 1981, Dyskobolia Grodzisk) – Patryk Rachwał (1981, Widzew Łódź) (46. Maciej Scherfchen, 1979, Lech Poznań), Tomasz Jarzębowski (1979, Legia Warszawa), Sebastian Mila (1982, Dyskobolia Grodzisk) (46. Marcin Burkhardt, 1983, Amica Wronki), Michał Goliński (1981, Lech Poznań) (67. Sebastian Mila, 1982, Dyskobolia Grodzisk) – Wahan Geworgyan (1981, Wisła Płock) (46. Łukasz Madej, 1982, Lech Poznań) (79. Wahan Geworgyan (1981, Wisła Płock), Ireneusz Jeleń (1981, Wisła Płock) (46. Piotr Włodarczyk, 1977, Legia Warszawa). Selekcjoner: Paweł Janas (1953)