Jerzy Brzęczek jednak awansuje do Ekstraklasy. Szkoda tylko że bez GKS Katowice

0    Ciekawostki  admin
Jerzy Brzęczek jednak awansuje do Ekstraklasy. Szkoda tylko że bez GKS Katowice
11 Lip
6:42

Jerzy Brzęczek został nowym szkoleniowcem Wisły Płock.

Były trener Rakowa Częstochowa, Lechii Gdańsk i GKS Katowice podpisał roczny kontrakt. Tym samym 43-krotny reprezentant Polski zastąpił Marcina Kaczmarka, z którym klub z Mazowsza rozstał się tydzień temu. Umowę rozwiązano „za porozumieniem stron”, po pięciu latach współpracy.

Żeby ocenić go jako trenera, trzeba sprawdzić, jak radził sobie w GKS-ie Katowice.

Dwa sezony, 56 meczów, 1.59 punkta na mecz. W rozgrywkach 2015/2016 czwarte miejsce w lidze i aż jedenaście punktów straty do wicelidera. Za to w ostatnim sezonie byli murowanymi faworytami do awansu do Ekstraklasy, długo byli na pozycjach premiowanych awansem, ale ostatecznie skończyli na siódmym miejscu w tabeli. Nie potrafili ogrywać mocnych rywali.

Sprawdźmy bilans meczów z zespołami z górnej połowy tabeli:

  • Wigry – porażka i porażka
  • Podbeskidzie – wygrana i porażka
  • Olimpia – wygrana i wygrana
  • Chojniczanka – remis i remis
  • Miedź – remis i porażka
  • Zagłębie – remis i porażka
  • Górnik – remis i porażka
  • Sandecja – wygrana i porażka

16 meczów i CZTERY wygrane. 17 punktów na 48 możliwych…

Mówi się, że do odejścia szkoleniowca przyczynili się zawodnicy, którzy mieli być niezadowoleni z jego metod treningowych. Wyartykułować trenerowi miał to pomocnik Wisły Dominik Furman. Zarząd klubu i sam szkoleniowiec nie chcą odnosić się co do okoliczności rozstania.

 

Brzęczek przychodzi więc do płockiego klubu w trudnym momencie. Umowę podpisał cztery dni przed inauguracją rozgrywek Ekstraklasy, a musi jeszcze poznać zespół i ugasić pożar w szatni, z której do mediów przedostają się przeróżne smaczki.

 

Nieoficjalnie mówi się, że z 46-latkiem do Wisły przyjdzie Leszek Dyja (trener przygotowania fizycznego), który współpracował z Brzęczkiem w GKS. W ostatnich dniach rozstał się z katowickim klubem.

Zapewne oznacza to, że z płockim zespołem pożegnają się dotychczasowi asystenci Marcina Kaczmarka – Sławomir Rafałowicz (asystent; on przez ostatni tydzień prowadził zajęcia z drużyną) i Maciej Bagrowski (trener przygotowania fizycznego). Nie wiadomo, jak sprawa będzie się miała z Andrzejem Krzyształowiczem (trener bramkarzy) i Pawłem Frelikiem (trenerem mentalnym). Dwaj ostatni być może zostaną w klubie.

Jerzy Brzęczek to były znakomity piłkarz. Był środkowym pomocnikiem. W swojej karierze zawodnika pełnił m.in. funkcję kapitanem reprezentacji Polski. Z kadrą Janusza Wójcika sięgnął po srebrny medal Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku. Występował m.in. w takich klubach jak: Raków Częstochowa, Olimpia Poznań, Lech Poznań, Górnik Zabrze, GKS Katowice, Tirol Innsbruck, Maccabi Hajfa czy Sturm Graz. Karierę zakończył w 2009 roku jako gracz Polonii Bytom.

Od 2010 roku jest trenerem. Zaczynał w drugoligowym Rakowie Częstochowa (31 zwycięstw, 19 remisów, 35 porażek; bramki 105–99). Po czterech latach szansę dała mu Lechia Gdańsk (11 wygranych, 9 remisów i 10 porażek; 39–34). Z gdańskim klubem zajął 5. miejsce w ekstraklasie w sezonie 2014/15. Po słabszym początku kolejnych rozgrywek (jedna wygrana w siedmiu meczach) został zwolniony. W ostatnim sezonie bezskutecznie próbował awansować z GKS Katowice do ekstraklasy (katowiczanie ostatecznie zajęli 7. miejsce w I lidze). Ogólnie klub z Bukowej prowadził w 56 spotkaniach (25 wygranych, 14 remisów i 17 porażek; bramki 70–54). 20 maja po serii słabszych wyników podał się dymisji.

Brzęczek nie był jedynym trenerem, z którym w ostatnich dniach rozmawiali przedstawiciele zarządu Wisły. W gronie kandydatów byli m.in.: Maciej Bartoszek i Jacek Zieliński.

« »